Jelenlegi hely
Töltött káposzta
- 1,5 kg savanyú káposzta
- 20 db nagy káposztalevél (félbe is vágható)
- 0,5 kg darálni való sertéscomb
- 1 bögre rizs
- 5 dkg füstölt szalonna
- 30 dkg füstölt hús (pl. tarja)
- 1-2 szál kolbász
- 2 szál véres hurka
- 3 fej vöröshagyma
- 1 evőkanál édes-nemes pirospaprika
- 2 evőkanál zsiradék (zsír vagy olaj)
- só
- őrölt bors
- kömény
- őrölt csombor (borsikafű)
- babérlevél
Én meglehetősen egyszerűen és többek állítása szerint finoman készítem a töltött káposztát. A töltelékhez a húst, a szalonnát és a hagymát ledarálom, sózom, borsozom, teszek hozzá kevés köménymagot. A kapott masszát összekeverem a megtisztított, megmosott rizzsel, az áttört fokhagymával, 1 kk. pirospaprikával. A káposztalevelekre (a vastag eret persze kivágom) halmozom, alulról és egyik oldalról behajtom, nem túl szorosan feltekerem, és a nem behajtott oldalon visszatömködöm a levelet.
A fazék alját befedem egy réteg levéllel, erre teszek egy réteg vágottat, megszórom csomborral (borsikafű), teszek rá pár babérlevelet, és ezt meg is ismétlem minden rétegnél, majd következik a füstölt hús. Újabb réteg vágottat követően egy sor tölteléket helyezek el a fazékban, majd ismét vágottat és még egy sor tölteléket, ha úgy jön ki a lépés. A lényeg, hogy legfelül vágott legyen. Az utolsó, befejező réteg a kedvencem, ide kerül a véreshurka és a kolbász. Lefedve nagyon kis lángon inkább csak gyöngyöztettem 2-2,5 órát. A hurka hamarabb elkészül, az érdemes korábban kivenni, hogy ne essen teljesen szét.
A kész káposztát berántom. Ehhez kiveszem a töltelékeket. Külön lábasban olajon világosbarnára pirítom a lisztet, leveszem a tűzről, hozzákeverek kevés pirospaprikát, majd hideg vízzel felöntöm. Nekem többnyire csomós lesz, ezt bevallom, de van egy kiváló szűrőm, amin keresztül megfelelő állagban tudom a vágotthoz adagolni a rántást. Felforralom az egészet, majd néhány percig rotyogtatom, és készen is van.